Zapalenie gruczołów okołoodbytowych u kota

Czy zdarzyło Ci się, że kot zostawił na Twoich kolanach lub kanapie nieprzyjemny zapach? Jest intensywny, bardzo charakterystyczny oraz trudny do usunięcia.
Jest to wydzielina, która spełnia bardzo ważną rolę w kociej komunikacji węchowej. Gromadzi się w zatokach okołoodbytowych i w normalnych warunkach wydalana jest w postaci małych kropelek podczas wypróżniania. Czasem, gdy kot znajdzie się w stanie silnego stresu lub pobudzenia, gruczoły okołoodbytowe mogą samoistnie się opróżnić (np. podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym). Jednak zdarza się, że gruczoły zatkają się co może spowodować powstanie stanu zapalnego.

Najczęstsze przyczyny zatykania się to:

- choroba jelit
- biegunka
- zbyt luźny kał (brak odpowiedniego nacisku, aby gruczoł się opróżnił)

Objawy

– silny świąt w okolicy odbytu
– intensywne lizanie odbytu
– tzw. saneczkowanie po podłodze
– intensywne uderzanie ogonem o podłogę
– obrzęk w okolicach odbytu
– mięśnie na grzbiecie mocno falują
– ropa w okolicach odbytu (zaawansowane stadium)

Leczenie

Leczenie gruczołów okołoodbytowych polega na usunięciu zalegającej w nich wydzieliny. Jeżeli doszło do powstania ropy, konieczne będzie podanie przez lekarza weterynarii antybiotyku.

Co trzeba wiedzieć?

Nie powinno się regularnie oczyszczać zatok okołoodbytowych u kota, ponieważ może to pobudzić gruczoły do produkcji nadmiernej ilości wydzieliny, co prowadzi do ponownego zatkania zatok. Problem z nadprodukcją wydzieliny mają bardzo często niewykastrowane kocury. Po zabiegu kastracji problem powinien ustąpić.

Menu

Ustawienia

Click for more products.
No products were found.

Załóż konto Klienta, aby zapisać ulubione produkty

Zaloguj się